[vc_row][vc_column][vc_column_text]Smartfony, jakie znamy współcześnie, liczą sobie dopiero około 10 lat. Od czasu pojawienia się na rynku pierwszego iPhone’a zmienił się sposób korzystania z telefonów. Zaczęliśmy masowo konsumować cyfrowe treści, a takie serwisy jak YouTube, Facebook czy Snapchat z czasem na dobre zadomowiły się w naszych smartfonach. Równolegle następował rozwój sieci GSM. Być może ktoś jeszcze pamięta łączenie się z internetem za pomocą technologii GRPS czy EDGE, które w dzisiejszych realiach doprowadziłby wiele osób do szaleństwa swoją powolnością – wówczas był to jednak szczyt technicznych możliwości.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Podczas zakończonych niedawno targów Mobile World Congress, wiele firm pokazywało rozwiązania przystosowane do obsługi sieci nowych generacji – 5G. Jednym z najbardziej innowacyjnych produktów był pokazany przez ZTE „Gigabit Phone”, który podłączony do testowej sieci pobierał dane z oszałamiającą wprost prędkością 1 Gb/s. Chiński produkt pokazał, że stoimy u progu kolejnej cyfrowej rewolucji. Jednak co tak naprawdę oznacza technologia 5G dla przeciętnego Kowalskiego? Czy wpłynie ona realnie na nasze życie?

Czytaj więcej na https://nt.interia.pl/internet/news-nadciaga-technologia-5g-co-nas-czeka-w-przyszlosci,nId,2368206#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Prawdziwy przełom nastąpił dopiero kilka lat temu, kiedy operatorzy masowo zaczęli modyfikować swoje sieci i udostępniać użytkownikom technologię LTE. Dziś to właśnie ona niepodzielnie króluje na rynku, a niewielka ikonka 4G lub LTE na wyświetlaczu telefonu gwarantuje nam szybkie i sprawne pobieranie treści z internetu. W teorii polskie sieci umożliwiają pobieranie danych z prędkością nawet do 300 Mbs/s, choć realnie uzyskiwane transfery są znacznie niższe. Testy przeprowadzone w lutym tego roku pokazały, że średnia prędkość pobierania danych w Polsce wynosiła 24,7 Mb/s u najlepszego z operatorów i 16,7 Mb/s u ostatniego na liście. Jak zawsze w takich przypadkach, wynik jest zależny od wielu zmiennych – odległości od nadajnika, stopnia obciążenia nadajnika i sieci, a nawet warunków atmosferycznych.

Coraz częściej jednak technologia LTE przestaje nam wystarczać. W centrach miast czy dzielnicach biurowych liczba użytkowników jest tak duża, że współczesne sieci powoli zaczynają mieć problemy z zapewnieniem każdemu chętnemu odpowiedniej przepustowości.  Jednak to nie tylko ludzie korzystają z internetu. Coraz więcej urządzeń jest podłączonych do sieci komórkowych – od terminali płatniczych w sklepach, poprzez samochody czy elektroniczne znaki na autostradach, aż po pralki i lodówki. To właśnie one odpowiadają za ogromną część ruchu w sieciach komórkowych, a sieci są coraz mniej wydolne. Co więcej, spektakularny rozwój internetu rzeczy sprawi, że już za kilka lat obecna technologia przestanie zaspokajać nasze potrzeby. To właśnie z tego powodu wiele firm pracuje nad rozwojem szybkich, nowoczesnych sieci 5G. Innowacyjny telefon ZTE Gigabit Phone to co prawda tylko pierwsza jaskółka, jednak zwiastuje ona nadchodzącą rewolucję.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.